Yoğuşmalı Kombi Tasarruflu Nasıl Kullanılır ?

Yoğuşmalı Kombi Kaç Derece Sıcaklıklarda En Verimli Kullanılır ?

Yoğuşmalı Kombiler, normal hermetik kombilere ve bacalı tip kombilere göre ortalama %20 civarında ekstra tasarruf sağlarlar. Bu tasarruf miktarı kombilerin çalışma sıcaklığına da bağlı olarak değişebilmektedir. Yoğuşmalı Kombilerin kalorifer başlangıç çalışma sıcaklığı 30 - 35 derecedir. Bu kalorifer sıcaklık derecesi markadan markaya değişebilmektedir. En üst ayarlanabilecek kombi sıcaklık derecesi ise genellikle 80 derecedir. Kombileri mümkün olduğu kadar minimum düşük derecelerde kullanılırsa daha fazla tasarruf elde edilir. En verimli yoğuşmalı kombilerin çalışma sıcaklık dereceleri 30 ile 50 derece sıcaklıklarda elde edilir. 50 derece üstündeki kalorifer derecesi ayarlandığında tasarruf miktarı düşmeye başlar.

Örneğin normal hermetik kombilere göre %20 tasarruf sağlanacakken eğer kullanım derecesini 60 - 70 derecelere çıkartılırsa tasarruf miktarı %10 lara kadar düşebilmektedir. Yüksek derecelerde kombi çalıştığında verimli yanma olmaz yani doğalgazın bir miktarı yanmadan kombi baca gazından çiğ olarak atılır buda doğalgazda daha fazla sarfiyata, doğalgaz faturasının artmasına sebep olur. Arabalardan örnek verirsek; 90 km hızla giden araçlarda yakıt miktarı düşüktür hız arttığında yani 120-130 km hızlarda ço daha fazla yakıt yakmaya başlar. Kombilerde de  durum buna benzer yoğuşmalı kombilerin en verimli kullanım derecesi 30-50 derece aralığında kullanılması ile sağlanabilir. 

Yoğuşmalı Kombinin Derecesini 50 dereceye kadar çıkartıyorsunuz fakat yinede ısınamıyorsanız ne yapmak lazım? 

Bölgenizdeki hava koşullarında zaman zaman anormal sıcaklıklar görülebilmektedir. Örneğin sibirya soğukları geldiğinde evin ısınması için kalorifer derecesini 50 derecenin üstüne çıkartılması gerekebilir. Bu hava şartlarında kalorifer derecesi ısınmak için 50 derecenin üstüne çıkartılması son derece normaldir. Burada bilinmesi gereken 50 derecenin üstündeki ayarlanan derecelerde kombinin tasarruf miktarı düşecektir. Dikkat edilmesi gereken durum eğer istisnai bir durum yok ve hava şartları normal seviyelerde  kombiyi 50 dereceye ayarladığınız halde eviniz ısınmıyorsa o zaman kalorifer tesisatınızda, radyatör seçiminizde bir problem vardır. Radyatör seçimi tekardan gözden geçirilerek yani radyatör ilavesi yapılarak veya mevcut radyatörlerin ölçüleri,boyları büyütülerek bu sorun çözülebilir. 

Aklınıza takılan soruları bize yazın cevaplamaya çalışalım...

Mail: info@kombidukkani.com

Kombi Dükkanı Firmamız İgdaş yetkilidir. ECA Kombi, Demirdöküm Kombi, Bosch, Vaillant, Buderus, Viessmann, Protherm, Airfel, Baymak Markalarının Bayiliğini yapmaktadır. Kombi Satışı, Kombi Montajı ve Kombi Değişimi işlemlerinde İstanbul İçi profesyonel destek vermekteyiz. Kapıda ödeme ile güvenilir hizmet. Bizden fiyat almadan karar verme... 

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Kombi Dükkanı Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.